GraFar - Repository of the Faculty of Civil Engineering
Faculty of Civil Engineering of the University of Belgrade
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Еталонирање терестричких ласерских скенера у лабораторијским условима

Thumbnail
2019
bitstream_7098.pdf (872.7Kb)
Authors
Petković, Dušan
Pejić, Marko
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Терестричко ласерско скенирање (ТЛС) представља методу брзог прикупљања велике количине података у виду „облака тачака“ који нам касније представља основу за приказивање реалног стања „објекта“ у виду тродимензионалног модела и вршење разних анализа над њим. Перманентни развој технологије, хардвера и софтвера у претходних 10-ак година је у великој мери утицао на експанизију методе ТЛС-а, и на квалитет података који добијамо као резултат њене примене. Методу ТЛС-а можемо декларисати као једну од „најмлађих“ метода која се користи у геодезији, грађевинарству, архитектури, просторном планнирању и др. Међутим, методи ТЛС-а недостају јасно дефинисане и стандардизоване теренске процедуре као и методе испитивања и еталонирања инструмената и прибора који се користи. Такође, још увек не постоји међународни стандард који би унифицирао декларисање карактеристика инструмената од стране произвођача. У овом раду је дат преглед свих процеса и прорачуна у циљу успостављања метролошког полигона за по...требе еталонирања терестричко ласерских скенера. Приказана је и анализа података прикупљених приликом еталонирања три модела терестричко ласерских скенера.

Keywords:
терестричко ласерско скенирање / еталонирање / метрологија
Source:
Техника, 2019, 74, 4
Funding / projects:
  • Serbian geodetic infrastructure advancement for the needs of a modern state survey (RS-36020)
  • The application of GNSS and LIDAR technology for infrastructure facilities and terrain stability monitoring (RS-36009)

DOI: 10.5937/tehnika1904507P

[ Google Scholar ]
URI
https://scindeks.ceon.rs/Article.aspx?artid=0040-21761904507P
https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/1854
Collections
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • Катедра за геодезију и геоинформатику
Institution/Community
GraFar
TY  - JOUR
AU  - Petković, Dušan
AU  - Pejić, Marko
PY  - 2019
UR  - https://scindeks.ceon.rs/Article.aspx?artid=0040-21761904507P
UR  - https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/1854
AB  - Терестричко ласерско скенирање (ТЛС) представља методу брзог прикупљања велике количине података у виду „облака тачака“ који нам касније представља основу за приказивање реалног стања „објекта“ у виду тродимензионалног модела и вршење разних анализа над њим. Перманентни развој технологије, хардвера и софтвера у претходних 10-ак година је у великој мери утицао на експанизију методе ТЛС-а, и на квалитет података који добијамо као резултат њене примене. Методу ТЛС-а можемо декларисати као једну од „најмлађих“ метода која се користи у геодезији, грађевинарству, архитектури, просторном планнирању и др. Међутим, методи ТЛС-а недостају јасно дефинисане и стандардизоване теренске процедуре као и методе испитивања и еталонирања инструмената и прибора који се користи. Такође, још увек не постоји међународни стандард који би унифицирао декларисање карактеристика инструмената од стране произвођача. 
У овом раду је дат преглед свих процеса и прорачуна у циљу успостављања метролошког полигона за потребе еталонирања терестричко ласерских скенера. Приказана је и анализа података прикупљених приликом еталонирања три модела терестричко ласерских скенера.
T2  - Техника
T1  - Еталонирање терестричких ласерских скенера у лабораторијским условима
IS  - 4
VL  - 74
DO  - 10.5937/tehnika1904507P
ER  - 
@article{
author = "Petković, Dušan and Pejić, Marko",
year = "2019",
abstract = "Терестричко ласерско скенирање (ТЛС) представља методу брзог прикупљања велике количине података у виду „облака тачака“ који нам касније представља основу за приказивање реалног стања „објекта“ у виду тродимензионалног модела и вршење разних анализа над њим. Перманентни развој технологије, хардвера и софтвера у претходних 10-ак година је у великој мери утицао на експанизију методе ТЛС-а, и на квалитет података који добијамо као резултат њене примене. Методу ТЛС-а можемо декларисати као једну од „најмлађих“ метода која се користи у геодезији, грађевинарству, архитектури, просторном планнирању и др. Међутим, методи ТЛС-а недостају јасно дефинисане и стандардизоване теренске процедуре као и методе испитивања и еталонирања инструмената и прибора који се користи. Такође, још увек не постоји међународни стандард који би унифицирао декларисање карактеристика инструмената од стране произвођача. 
У овом раду је дат преглед свих процеса и прорачуна у циљу успостављања метролошког полигона за потребе еталонирања терестричко ласерских скенера. Приказана је и анализа података прикупљених приликом еталонирања три модела терестричко ласерских скенера.",
journal = "Техника",
title = "Еталонирање терестричких ласерских скенера у лабораторијским условима",
number = "4",
volume = "74",
doi = "10.5937/tehnika1904507P"
}
Petković, D.,& Pejić, M.. (2019). Еталонирање терестричких ласерских скенера у лабораторијским условима. in Техника, 74(4).
https://doi.org/10.5937/tehnika1904507P
Petković D, Pejić M. Еталонирање терестричких ласерских скенера у лабораторијским условима. in Техника. 2019;74(4).
doi:10.5937/tehnika1904507P .
Petković, Dušan, Pejić, Marko, "Еталонирање терестричких ласерских скенера у лабораторијским условима" in Техника, 74, no. 4 (2019),
https://doi.org/10.5937/tehnika1904507P . .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB