GraFar - Repository of the Faculty of Civil Engineering
Faculty of Civil Engineering of the University of Belgrade
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   GraFar
  • GraFar
  • Катедра за хидротехнику и водно-еколошко инжењерство
  • View Item
  •   GraFar
  • GraFar
  • Катедра за хидротехнику и водно-еколошко инжењерство
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Dinamička rezilijentnost kao mera za upravljanje rizikom kod složenih vodoprivrednih sistema: Implementacija modela otkaza u vodoprivredni model

Thumbnail
2021
L_Stojadinovic_Modeliranje_otkaza.pdf (661.0Kb)
Authors
Stojadinović, Luka
Ivetić, Damjan
Milašinović, Miloš
Ignjatović, Lazar
Stojković, Milan
Conference object (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Održivo upravljanje složenim vodoprivrednim sistemima, u neizvesnim i promenljivim klimatskim uslovima, kao i pod rastućim socio-ekonomskim zahtevima i ograničenjima, predstavlja kompleksan izazov. Samo u poslednjih par decenija, zabeležene su katastrofalne prirodne nepogode (poplave, suše, zemlotresi itd) koje su po intezitetu prevazilazile dosad zabeležene vrednosti. Vodoprivredni sistemi, kao što su višenamenske akumulacije, predstavljaju jedan primer vitalnih sistema čije je pouzdano funkcionisanje dodatno ugroženo u svetlu novih okolnosti. Kvantifikovanje „spremnosti“ sistema na navedene događaje, se uobičajeno sprovodi kroz analizu rizika primenom tradicionalnih statičkih veličina. Kako statičke mere imaju izvesna ograničenja, u poslednje vreme, sve više se koristi koncept dinamičke rezilijentnosti (izdržljivosti). Kako bi se obezbedila minimizacija štetnog uticaja navedenih događaja na funkcionalnost vodoprivrednih sistema, neophodno je povećati tzv. „rezilijentnost“ sistema, od...nosno sposobnost sistema da izdrži i prihvati neki poremećaj i povrati pređašnju funkcionalnost. Kako bi se ispitala „spremnost“ sistema na razne nepovoljne scenarije, koji podrazumevaju smanjenje funkcionalnosti različitih komponenata sistema, neophodno je koristiti adekvatan simulacioni model vodoprivrednog sistema i model otkaza. Na osnovu ovih modela moguće je proceniti ponašanje sistema nakon širokog spektra mogućih nepovoljnih događaja. Takođe, moguće je detektovati komponente koje bi uz pravovremeno ulaganje i poboljšanje stanja ublažile pad funkcionalnosti sistema pri različitim poremećajima i povećale rezilijentnost celog sistema. U ovom istraživanju predstavljen je pristup za modeliranje otkaza i implementaciju istih u vodoprivredni model. Kao primer korišćen je vodoprivredni sistem Pirot.

Keywords:
Upravljanje vodoprivrednim sistemima / funkcionalnost sistema / dinamička rezilijentnost / vodoprivredni model / modeliranje otkaza
Source:
19. Savetovanje SDHI i SDH, Beograd, Srbija, 2021
Funding / projects:
  • DyRes_System - Dynamics Resilience As a Measure for Risk Assessment of the Complex Water, Infrastructure and Ecological Systems: Making a Context (RS-6062556)
[ Google Scholar ]
URI
https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2459
Collections
  • Катедра за хидротехнику и водно-еколошко инжењерство
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
Institution/Community
GraFar
TY  - CONF
AU  - Stojadinović, Luka
AU  - Ivetić, Damjan
AU  - Milašinović, Miloš
AU  - Ignjatović, Lazar
AU  - Stojković, Milan
PY  - 2021
UR  - https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2459
AB  - Održivo upravljanje složenim vodoprivrednim sistemima, u neizvesnim i promenljivim klimatskim uslovima, kao i pod rastućim socio-ekonomskim zahtevima i ograničenjima, predstavlja kompleksan izazov. Samo u poslednjih par decenija, zabeležene su katastrofalne prirodne nepogode (poplave, suše, zemlotresi itd) koje su po intezitetu prevazilazile dosad zabeležene vrednosti. Vodoprivredni sistemi, kao što su višenamenske akumulacije, predstavljaju jedan primer vitalnih sistema čije je pouzdano funkcionisanje dodatno ugroženo u svetlu novih okolnosti. Kvantifikovanje „spremnosti“ sistema na navedene događaje, se uobičajeno sprovodi kroz analizu rizika primenom tradicionalnih statičkih veličina. Kako statičke mere imaju izvesna ograničenja, u poslednje vreme, sve više se koristi koncept dinamičke rezilijentnosti (izdržljivosti). Kako bi se obezbedila minimizacija štetnog uticaja navedenih događaja na funkcionalnost vodoprivrednih sistema, neophodno je povećati tzv. „rezilijentnost“ sistema, odnosno sposobnost sistema da izdrži i prihvati neki poremećaj i povrati pređašnju funkcionalnost. Kako bi se ispitala „spremnost“ sistema na razne nepovoljne scenarije, koji podrazumevaju smanjenje funkcionalnosti različitih komponenata sistema, neophodno je koristiti adekvatan simulacioni model vodoprivrednog sistema i model otkaza. Na osnovu ovih modela moguće je proceniti ponašanje sistema nakon širokog spektra mogućih nepovoljnih događaja. Takođe, moguće je detektovati komponente koje bi uz pravovremeno ulaganje i poboljšanje stanja ublažile pad funkcionalnosti sistema pri različitim poremećajima i povećale rezilijentnost celog sistema. U ovom istraživanju predstavljen je pristup za modeliranje otkaza i implementaciju istih u vodoprivredni model. Kao primer korišćen je vodoprivredni sistem Pirot.
C3  - 19. Savetovanje SDHI i SDH, Beograd, Srbija
T1  - Dinamička rezilijentnost kao mera za upravljanje rizikom kod složenih vodoprivrednih sistema: Implementacija modela otkaza u vodoprivredni model
ER  - 
@conference{
author = "Stojadinović, Luka and Ivetić, Damjan and Milašinović, Miloš and Ignjatović, Lazar and Stojković, Milan",
year = "2021",
abstract = "Održivo upravljanje složenim vodoprivrednim sistemima, u neizvesnim i promenljivim klimatskim uslovima, kao i pod rastućim socio-ekonomskim zahtevima i ograničenjima, predstavlja kompleksan izazov. Samo u poslednjih par decenija, zabeležene su katastrofalne prirodne nepogode (poplave, suše, zemlotresi itd) koje su po intezitetu prevazilazile dosad zabeležene vrednosti. Vodoprivredni sistemi, kao što su višenamenske akumulacije, predstavljaju jedan primer vitalnih sistema čije je pouzdano funkcionisanje dodatno ugroženo u svetlu novih okolnosti. Kvantifikovanje „spremnosti“ sistema na navedene događaje, se uobičajeno sprovodi kroz analizu rizika primenom tradicionalnih statičkih veličina. Kako statičke mere imaju izvesna ograničenja, u poslednje vreme, sve više se koristi koncept dinamičke rezilijentnosti (izdržljivosti). Kako bi se obezbedila minimizacija štetnog uticaja navedenih događaja na funkcionalnost vodoprivrednih sistema, neophodno je povećati tzv. „rezilijentnost“ sistema, odnosno sposobnost sistema da izdrži i prihvati neki poremećaj i povrati pređašnju funkcionalnost. Kako bi se ispitala „spremnost“ sistema na razne nepovoljne scenarije, koji podrazumevaju smanjenje funkcionalnosti različitih komponenata sistema, neophodno je koristiti adekvatan simulacioni model vodoprivrednog sistema i model otkaza. Na osnovu ovih modela moguće je proceniti ponašanje sistema nakon širokog spektra mogućih nepovoljnih događaja. Takođe, moguće je detektovati komponente koje bi uz pravovremeno ulaganje i poboljšanje stanja ublažile pad funkcionalnosti sistema pri različitim poremećajima i povećale rezilijentnost celog sistema. U ovom istraživanju predstavljen je pristup za modeliranje otkaza i implementaciju istih u vodoprivredni model. Kao primer korišćen je vodoprivredni sistem Pirot.",
journal = "19. Savetovanje SDHI i SDH, Beograd, Srbija",
title = "Dinamička rezilijentnost kao mera za upravljanje rizikom kod složenih vodoprivrednih sistema: Implementacija modela otkaza u vodoprivredni model"
}
Stojadinović, L., Ivetić, D., Milašinović, M., Ignjatović, L.,& Stojković, M.. (2021). Dinamička rezilijentnost kao mera za upravljanje rizikom kod složenih vodoprivrednih sistema: Implementacija modela otkaza u vodoprivredni model. in 19. Savetovanje SDHI i SDH, Beograd, Srbija.
Stojadinović L, Ivetić D, Milašinović M, Ignjatović L, Stojković M. Dinamička rezilijentnost kao mera za upravljanje rizikom kod složenih vodoprivrednih sistema: Implementacija modela otkaza u vodoprivredni model. in 19. Savetovanje SDHI i SDH, Beograd, Srbija. 2021;..
Stojadinović, Luka, Ivetić, Damjan, Milašinović, Miloš, Ignjatović, Lazar, Stojković, Milan, "Dinamička rezilijentnost kao mera za upravljanje rizikom kod složenih vodoprivrednih sistema: Implementacija modela otkaza u vodoprivredni model" in 19. Savetovanje SDHI i SDH, Beograd, Srbija (2021).

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB