GraFar - Repository of the Faculty of Civil Engineering
Faculty of Civil Engineering of the University of Belgrade
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Analiza i izbor optimalne metode omekšavanja vode primenom VIKOR i AHP metode – Studija slučaja

Thumbnail
2020
2011_M51_Vodoprivreda_OGovedarica.pdf (633.1Kb)
Authors
Govedarica, Ognjen
Dašić, Tina
Stanić, Miloš
Rajaković-Ognjanović, Vladana
Đukić, Aleksandar
Contributors
Djordjevic, Branislav
Article (Draft)
Metadata
Show full item record
Abstract
Prečišćavanje sirove vode do nivoa neophodnog da bi se ona koristila za vodosnabdevanje naselja predstavlja veliki izazov, naročito imajući u vidu da sirova voda nikada nije opterećena samo jednim parametrom zagađenja. Napretkom tehnologija za prečišćavanje vode, posebno membranskih tehnologija, efikasnost tretmana postala je daleko veća. Postavlja se pitanje koja tehnologija je optimalna, u pogledu odstranjivanja štetnih materija, ekonomskih, ekoloških dobiti, itd. U izboru optimalne tehnologije tretmana vode značajnu pomoć mogu da pruže metode višekriterijmske optimizacije. U slučaju koji je razmatran u okviru ovog rada primenjene su metode VIKOR i AHP na izbor optimalne konfiguracije postrojenja za omekšavanje vode bazirane na nanofiltraciji. Metoda VIKOR pokazala je bolji uvid u u fizičke karakteristike parametara i značajniju objektivnost donosioca odluke u odnosu na metodu AHP.
Keywords:
višekriterijumska optimizacija / VIKOR / AHP / omekšavanje vode / nanofiltracija
Source:
Vodoprivreda, 2020, 52, 306-308, 235-247
Funding / projects:
  • Monitoring and Modeling of Rivers and Reservoirs (MORE) - Physical, Chemical, Biological and Morphodynamic Parameters (RS-37009)
  • Urban Drainage Systems as Key Infrastructure in Cities and Towns (RS-37010)

ISSN: 0350-0519

[ Google Scholar ]
URI
https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2486
Collections
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • Катедра за хидротехнику и водно-еколошко инжењерство
Institution/Community
GraFar
TY  - JOUR
AU  - Govedarica, Ognjen
AU  - Dašić, Tina
AU  - Stanić, Miloš
AU  - Rajaković-Ognjanović, Vladana
AU  - Đukić, Aleksandar
PY  - 2020
UR  - https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2486
AB  - Prečišćavanje sirove vode do nivoa neophodnog da bi se ona koristila za vodosnabdevanje naselja predstavlja veliki izazov, naročito imajući u vidu da sirova voda nikada nije opterećena samo jednim parametrom zagađenja. Napretkom tehnologija za prečišćavanje vode, posebno membranskih tehnologija, efikasnost tretmana postala je daleko veća. Postavlja se pitanje koja tehnologija je optimalna, u pogledu odstranjivanja štetnih materija, ekonomskih, ekoloških dobiti, itd. U izboru optimalne tehnologije tretmana vode značajnu pomoć mogu da pruže metode višekriterijmske optimizacije. U slučaju koji je razmatran u okviru ovog rada primenjene su metode VIKOR i AHP na izbor optimalne konfiguracije postrojenja za omekšavanje vode bazirane na nanofiltraciji. Metoda VIKOR pokazala je bolji uvid u u fizičke karakteristike parametara i značajniju objektivnost donosioca odluke u odnosu na metodu AHP.
T2  - Vodoprivreda
T1  - Analiza i izbor optimalne metode omekšavanja vode primenom VIKOR i AHP metode – Studija slučaja
EP  - 247
IS  - 306-308
SP  - 235
VL  - 52
ER  - 
@article{
author = "Govedarica, Ognjen and Dašić, Tina and Stanić, Miloš and Rajaković-Ognjanović, Vladana and Đukić, Aleksandar",
year = "2020",
abstract = "Prečišćavanje sirove vode do nivoa neophodnog da bi se ona koristila za vodosnabdevanje naselja predstavlja veliki izazov, naročito imajući u vidu da sirova voda nikada nije opterećena samo jednim parametrom zagađenja. Napretkom tehnologija za prečišćavanje vode, posebno membranskih tehnologija, efikasnost tretmana postala je daleko veća. Postavlja se pitanje koja tehnologija je optimalna, u pogledu odstranjivanja štetnih materija, ekonomskih, ekoloških dobiti, itd. U izboru optimalne tehnologije tretmana vode značajnu pomoć mogu da pruže metode višekriterijmske optimizacije. U slučaju koji je razmatran u okviru ovog rada primenjene su metode VIKOR i AHP na izbor optimalne konfiguracije postrojenja za omekšavanje vode bazirane na nanofiltraciji. Metoda VIKOR pokazala je bolji uvid u u fizičke karakteristike parametara i značajniju objektivnost donosioca odluke u odnosu na metodu AHP.",
journal = "Vodoprivreda",
title = "Analiza i izbor optimalne metode omekšavanja vode primenom VIKOR i AHP metode – Studija slučaja",
pages = "247-235",
number = "306-308",
volume = "52"
}
Govedarica, O., Dašić, T., Stanić, M., Rajaković-Ognjanović, V.,& Đukić, A.. (2020). Analiza i izbor optimalne metode omekšavanja vode primenom VIKOR i AHP metode – Studija slučaja. in Vodoprivreda, 52(306-308), 235-247.
Govedarica O, Dašić T, Stanić M, Rajaković-Ognjanović V, Đukić A. Analiza i izbor optimalne metode omekšavanja vode primenom VIKOR i AHP metode – Studija slučaja. in Vodoprivreda. 2020;52(306-308):235-247..
Govedarica, Ognjen, Dašić, Tina, Stanić, Miloš, Rajaković-Ognjanović, Vladana, Đukić, Aleksandar, "Analiza i izbor optimalne metode omekšavanja vode primenom VIKOR i AHP metode – Studija slučaja" in Vodoprivreda, 52, no. 306-308 (2020):235-247.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB