GraFar - Repository of the Faculty of Civil Engineering
Faculty of Civil Engineering of the University of Belgrade
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Metoda za odredjivanje protoka na ulazu u turbine HE "Djerdap 2"

Thumbnail
2021
Metoda za odredjivanje protoka na ulazu u turbine HE ``Djerdap 2'' (1.748Mb)
Authors
Prodanović, Dušan
Milivojević, Nikola
Ivetić, Damjan
Vojt, Predrag
Article (Published version)
,
Srpsko društvo za odvodnjavanje i navodnjavanje
Metadata
Show full item record
Abstract
Protok vode kroz turbinu je jedna od najznačajnijih veličina u postupku upravljanja radom agregata, ali je istovremeno i veličina koju je najteže pouzdano izmeriti. Merna nesigurnost je obično veća nego kod merenja ostalih osnovnih veličina, pritiska i dubine vode, otvorenosti sprovodnog kola turbine ili električnih parametara. U okviru analize uticaja kosog dostrujavanje i plana revitalizacije cevnih agregata na HE Đerdap 2, a sa ciljem bolje procene hidrauličke efikasnosti turbina, projektovan je i primenjen inovativni sistem za posredno merenje protoka. Merni sistem se koristi za određivanje protoka primenom metode Brzina – Proticajni presek i postavlja se na ulazu u turbinu, uzvodno od grube rešetke. Okosnicu sistema čini 15 elektromagnetnih (EM) senzora za merenje sve tri komponente brzina, horizontalno postavljenih na čelični ram koji se proteže celom širinom proticajnog preseka. Ram se podiže po celoj visini proticajnog preseka kako bi se uz pomoć EM senzora i dva redudantna aku...stična Dopler senzora, mapiralo celokupno polje brzina. Položaj rama se prati pomoću dva enkodera, dok se dva senzora pritiska koriste za merenje dubine vode. Merenja su sinhronizovana sa lokalnim SCADA sistemom, tako da se u post procesiranju, u konačnom obračunu protoka, koriste i odgovarajući podaci o radu turbine. Merni sistem je korišćen u dva režima rada: inkrementalnom, sporijem ali veće tačnosti i u kontinualnom režimu. Imajući u vidu specifičnosti ova dva režima snimanja polja brzina, samog mernog sistema sa novorazvijenim EM senzorima, kao i hidrauličkih uslova, razvijena je adekvatna procedura za procenu nesigurnosti izmerenog protoka. U ovom radu je prikazana merna metoda i data su neka zapažanja sa obavljenih merenja na agregatima HE „Đerdap 2“.

Keywords:
Merenje brzine / Merenja protoka / Merna nesigurnost / Elektromagnetni senzori
Source:
Vodoprivreda, 2021, 53, 309-310, 11-24
Publisher:
  • Srpsko društvo za odvodnjavanje i navodnjavanje i Akademija inženjerskih nauka Srbije

ISSN: 0350-0519

[ Google Scholar ]
URI
https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2498
Collections
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • Катедра за хидротехнику и водно-еколошко инжењерство
Institution/Community
GraFar
TY  - JOUR
AU  - Prodanović, Dušan
AU  - Milivojević, Nikola
AU  - Ivetić, Damjan
AU  - Vojt, Predrag
PY  - 2021
UR  - https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2498
AB  - Protok vode kroz turbinu je jedna od najznačajnijih veličina u postupku upravljanja radom agregata, ali je istovremeno i veličina koju je najteže pouzdano izmeriti. Merna nesigurnost je obično veća nego kod merenja ostalih osnovnih veličina, pritiska i dubine vode, otvorenosti sprovodnog kola turbine ili električnih parametara. U okviru analize uticaja kosog dostrujavanje i plana revitalizacije cevnih agregata na HE Đerdap 2, a sa ciljem bolje procene hidrauličke efikasnosti turbina, projektovan je i primenjen inovativni sistem za posredno merenje protoka. Merni sistem se koristi za određivanje protoka primenom metode Brzina – Proticajni presek i postavlja se na ulazu u turbinu, uzvodno od grube rešetke. Okosnicu sistema čini 15 elektromagnetnih (EM) senzora za merenje sve tri komponente brzina, horizontalno postavljenih na čelični ram koji se proteže celom širinom proticajnog preseka. Ram se podiže po celoj visini proticajnog preseka kako bi se uz pomoć EM senzora i dva redudantna akustična Dopler senzora, mapiralo celokupno polje brzina. Položaj rama se prati pomoću dva enkodera, dok se dva senzora pritiska koriste za merenje dubine vode. Merenja su sinhronizovana sa lokalnim SCADA sistemom, tako da se u post procesiranju, u konačnom obračunu protoka, koriste i odgovarajući podaci o radu turbine. Merni sistem je korišćen u dva režima rada: inkrementalnom, sporijem ali veće tačnosti i u kontinualnom režimu. Imajući u vidu specifičnosti ova dva režima snimanja polja brzina, samog mernog sistema sa novorazvijenim EM senzorima, kao i hidrauličkih uslova, razvijena je adekvatna procedura za procenu nesigurnosti izmerenog protoka. U ovom radu je prikazana merna metoda i data su neka zapažanja sa obavljenih merenja na agregatima HE „Đerdap 2“.
PB  - Srpsko društvo za odvodnjavanje i navodnjavanje i Akademija inženjerskih nauka Srbije
T2  - Vodoprivreda
T1  - Metoda za odredjivanje protoka na ulazu u turbine HE "Djerdap 2"
EP  - 24
IS  - 309-310
SP  - 11
VL  - 53
ER  - 
@article{
author = "Prodanović, Dušan and Milivojević, Nikola and Ivetić, Damjan and Vojt, Predrag",
year = "2021",
abstract = "Protok vode kroz turbinu je jedna od najznačajnijih veličina u postupku upravljanja radom agregata, ali je istovremeno i veličina koju je najteže pouzdano izmeriti. Merna nesigurnost je obično veća nego kod merenja ostalih osnovnih veličina, pritiska i dubine vode, otvorenosti sprovodnog kola turbine ili električnih parametara. U okviru analize uticaja kosog dostrujavanje i plana revitalizacije cevnih agregata na HE Đerdap 2, a sa ciljem bolje procene hidrauličke efikasnosti turbina, projektovan je i primenjen inovativni sistem za posredno merenje protoka. Merni sistem se koristi za određivanje protoka primenom metode Brzina – Proticajni presek i postavlja se na ulazu u turbinu, uzvodno od grube rešetke. Okosnicu sistema čini 15 elektromagnetnih (EM) senzora za merenje sve tri komponente brzina, horizontalno postavljenih na čelični ram koji se proteže celom širinom proticajnog preseka. Ram se podiže po celoj visini proticajnog preseka kako bi se uz pomoć EM senzora i dva redudantna akustična Dopler senzora, mapiralo celokupno polje brzina. Položaj rama se prati pomoću dva enkodera, dok se dva senzora pritiska koriste za merenje dubine vode. Merenja su sinhronizovana sa lokalnim SCADA sistemom, tako da se u post procesiranju, u konačnom obračunu protoka, koriste i odgovarajući podaci o radu turbine. Merni sistem je korišćen u dva režima rada: inkrementalnom, sporijem ali veće tačnosti i u kontinualnom režimu. Imajući u vidu specifičnosti ova dva režima snimanja polja brzina, samog mernog sistema sa novorazvijenim EM senzorima, kao i hidrauličkih uslova, razvijena je adekvatna procedura za procenu nesigurnosti izmerenog protoka. U ovom radu je prikazana merna metoda i data su neka zapažanja sa obavljenih merenja na agregatima HE „Đerdap 2“.",
publisher = "Srpsko društvo za odvodnjavanje i navodnjavanje i Akademija inženjerskih nauka Srbije",
journal = "Vodoprivreda",
title = "Metoda za odredjivanje protoka na ulazu u turbine HE "Djerdap 2"",
pages = "24-11",
number = "309-310",
volume = "53"
}
Prodanović, D., Milivojević, N., Ivetić, D.,& Vojt, P.. (2021). Metoda za odredjivanje protoka na ulazu u turbine HE "Djerdap 2". in Vodoprivreda
Srpsko društvo za odvodnjavanje i navodnjavanje i Akademija inženjerskih nauka Srbije., 53(309-310), 11-24.
Prodanović D, Milivojević N, Ivetić D, Vojt P. Metoda za odredjivanje protoka na ulazu u turbine HE "Djerdap 2". in Vodoprivreda. 2021;53(309-310):11-24..
Prodanović, Dušan, Milivojević, Nikola, Ivetić, Damjan, Vojt, Predrag, "Metoda za odredjivanje protoka na ulazu u turbine HE "Djerdap 2"" in Vodoprivreda, 53, no. 309-310 (2021):11-24.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB