GraFar - Repository of the Faculty of Civil Engineering
Faculty of Civil Engineering of the University of Belgrade
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
  •   GraFar
  • GraFar
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Pregled savremenih seizmičkih analiza i načina uvođenja prigušenja u njima

An overview of modern seismic analyses with different ways of damping introduction

Thumbnail
2017
bitstream_10310.pdf (548.8Kb)
Authors
Ćosić, Mladen
Folić, Radomir
Brčić, Stanko
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Autori rada su, na osnovu analize velikog broja naučnih radova, dali prikaz sopstvene originalne sistematizacije seizmičkih analiza konstrukcija, a veliki deo njih je razvijen u poslednje dve decenije. Seizmičke analize su klasifikovane generalno u dve (četiri) grupe: linearne i nelinearne statičke analize; i linearne i nelinearne dinamičke analize. Posebno su klasifikovane analize nelinearnog seizmičkog odgovora konstrukcija, a posebno analize ciljnog pomeranja kojim se definiše odnos seizmičkog zahteva i seizmičkog odgovora. S druge strane, klasifikacija je sprovedena i u funkciji da li se nelinearan odgovor sistema dobija primenom inkrementalno-iterativnih procedura ili primenom poluiterativnih i/ili poluinkrementalnih procedura. Nelinearne dinamičke analize su klasifikovane prema konceptu matematičke formulacije, odnosno da li se zasnivaju na samo jednoj dinamičkoj analizi, većem broju dinamičkih analiza ili dobijaju rešenja u kombinaciji s drugim metodama. Primenom sprovedene sist...ematizacije seizmičkih analiza može se vrlo efikasno razmotriti koji tip analize je optimalan za analizu konstrukcija i koji tip analize je potrebno uzeti u obzir u fazi preliminarnih i finalnih analiza za naučna istraživanja i stručne projekte. U radu su, takođe, prikazani aspekti modeliranja prigušenja u analizi konstrukcija sistematizacijom tipova prigušenja i formiranim dijagramima tokova, a u zavisnosti od tipa primenjene analize: linearne i nelinearne, statičke i dinamičke. Sistematizacija prigušenja je sprovedena prema načinu uvođenja u proračun i to preko prigušenja materijala, prigušenja elemenata veze i prigušenja koja se direktno uvode u analize, a koje se sprovode u kapacitativnom, vremenskom i frekventnom domenu. Primenom razvijenih dijagrama tokova, u procesu kreiranja numeričkih modela konstrukcija, može se vrlo efikasno razmotriti koji tip prigušenja treba odabrati i na koji način uvesti prigušenje u analizu konstrukcija. Takođe, primenom razvijenih dijagrama tokova mogu se definisati i alternativni pristupi uvođenja prigušenja u analizu konstrukcija.

Keywords:
seizmičke analize / prigušenje / sistematizacija / performanse / konstrukcije
Source:
Građevinski materijali i konstrukcije, 2017, 60, 3-30
Funding / projects:
  • Development and application of a comprehensive approach to the design of new and safety assessment of existing structures for seismic risk reduction in Ser (RS-36043)

DOI: 10.5937/grmk1701003C

ISSN: 2217-8139

[ Google Scholar ]
URI
https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2665
Collections
  • Radovi istraživača / Researcher's publications
  • Катедра за техничку механику и теорију конструкција
Institution/Community
GraFar
TY  - JOUR
AU  - Ćosić, Mladen
AU  - Folić, Radomir
AU  - Brčić, Stanko
PY  - 2017
UR  - https://grafar.grf.bg.ac.rs/handle/123456789/2665
AB  - Autori rada su, na osnovu analize velikog broja naučnih radova, dali prikaz sopstvene originalne sistematizacije seizmičkih analiza konstrukcija, a veliki deo njih je razvijen u poslednje dve decenije. Seizmičke analize su klasifikovane generalno u dve (četiri) grupe: linearne i nelinearne statičke analize; i linearne i nelinearne dinamičke analize. Posebno su klasifikovane analize nelinearnog seizmičkog odgovora konstrukcija, a posebno analize ciljnog pomeranja kojim se definiše odnos seizmičkog zahteva i seizmičkog odgovora. S druge strane, klasifikacija je sprovedena i u funkciji da li se nelinearan odgovor sistema dobija primenom inkrementalno-iterativnih procedura ili primenom poluiterativnih i/ili poluinkrementalnih procedura. Nelinearne dinamičke analize su klasifikovane prema konceptu matematičke formulacije, odnosno da li se zasnivaju na samo jednoj dinamičkoj analizi, većem broju dinamičkih analiza ili dobijaju rešenja u kombinaciji s drugim metodama. Primenom sprovedene sistematizacije seizmičkih analiza može se vrlo efikasno razmotriti koji tip analize je optimalan za analizu konstrukcija i koji tip analize je potrebno uzeti u obzir u fazi preliminarnih i finalnih analiza za naučna istraživanja i stručne projekte. U radu su, takođe, prikazani aspekti modeliranja prigušenja u analizi konstrukcija sistematizacijom tipova prigušenja i formiranim dijagramima tokova, a u zavisnosti od tipa primenjene analize: linearne i nelinearne, statičke i dinamičke. Sistematizacija prigušenja je sprovedena prema načinu uvođenja u proračun i to preko prigušenja materijala, prigušenja elemenata veze i prigušenja koja se direktno uvode u analize, a koje se sprovode u kapacitativnom, vremenskom i frekventnom domenu. Primenom razvijenih dijagrama tokova, u procesu kreiranja numeričkih modela konstrukcija, može se vrlo efikasno razmotriti koji tip prigušenja treba odabrati i na koji način uvesti prigušenje u analizu konstrukcija. Takođe, primenom razvijenih dijagrama tokova mogu se definisati i alternativni pristupi uvođenja prigušenja u analizu konstrukcija.
T2  - Građevinski materijali i konstrukcije
T1  - Pregled savremenih seizmičkih analiza i načina uvođenja prigušenja u njima
T1  - An overview of modern seismic analyses with different ways of damping introduction
EP  - 30
SP  - 3
VL  - 60
DO  - 10.5937/grmk1701003C
ER  - 
@article{
author = "Ćosić, Mladen and Folić, Radomir and Brčić, Stanko",
year = "2017",
abstract = "Autori rada su, na osnovu analize velikog broja naučnih radova, dali prikaz sopstvene originalne sistematizacije seizmičkih analiza konstrukcija, a veliki deo njih je razvijen u poslednje dve decenije. Seizmičke analize su klasifikovane generalno u dve (četiri) grupe: linearne i nelinearne statičke analize; i linearne i nelinearne dinamičke analize. Posebno su klasifikovane analize nelinearnog seizmičkog odgovora konstrukcija, a posebno analize ciljnog pomeranja kojim se definiše odnos seizmičkog zahteva i seizmičkog odgovora. S druge strane, klasifikacija je sprovedena i u funkciji da li se nelinearan odgovor sistema dobija primenom inkrementalno-iterativnih procedura ili primenom poluiterativnih i/ili poluinkrementalnih procedura. Nelinearne dinamičke analize su klasifikovane prema konceptu matematičke formulacije, odnosno da li se zasnivaju na samo jednoj dinamičkoj analizi, većem broju dinamičkih analiza ili dobijaju rešenja u kombinaciji s drugim metodama. Primenom sprovedene sistematizacije seizmičkih analiza može se vrlo efikasno razmotriti koji tip analize je optimalan za analizu konstrukcija i koji tip analize je potrebno uzeti u obzir u fazi preliminarnih i finalnih analiza za naučna istraživanja i stručne projekte. U radu su, takođe, prikazani aspekti modeliranja prigušenja u analizi konstrukcija sistematizacijom tipova prigušenja i formiranim dijagramima tokova, a u zavisnosti od tipa primenjene analize: linearne i nelinearne, statičke i dinamičke. Sistematizacija prigušenja je sprovedena prema načinu uvođenja u proračun i to preko prigušenja materijala, prigušenja elemenata veze i prigušenja koja se direktno uvode u analize, a koje se sprovode u kapacitativnom, vremenskom i frekventnom domenu. Primenom razvijenih dijagrama tokova, u procesu kreiranja numeričkih modela konstrukcija, može se vrlo efikasno razmotriti koji tip prigušenja treba odabrati i na koji način uvesti prigušenje u analizu konstrukcija. Takođe, primenom razvijenih dijagrama tokova mogu se definisati i alternativni pristupi uvođenja prigušenja u analizu konstrukcija.",
journal = "Građevinski materijali i konstrukcije",
title = "Pregled savremenih seizmičkih analiza i načina uvođenja prigušenja u njima, An overview of modern seismic analyses with different ways of damping introduction",
pages = "30-3",
volume = "60",
doi = "10.5937/grmk1701003C"
}
Ćosić, M., Folić, R.,& Brčić, S.. (2017). Pregled savremenih seizmičkih analiza i načina uvođenja prigušenja u njima. in Građevinski materijali i konstrukcije, 60, 3-30.
https://doi.org/10.5937/grmk1701003C
Ćosić M, Folić R, Brčić S. Pregled savremenih seizmičkih analiza i načina uvođenja prigušenja u njima. in Građevinski materijali i konstrukcije. 2017;60:3-30.
doi:10.5937/grmk1701003C .
Ćosić, Mladen, Folić, Radomir, Brčić, Stanko, "Pregled savremenih seizmičkih analiza i načina uvođenja prigušenja u njima" in Građevinski materijali i konstrukcije, 60 (2017):3-30,
https://doi.org/10.5937/grmk1701003C . .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the GraFar Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB